Dostal jsem dnes zajímavý  dopis od  přítele  Zástěry.  V potenciálním ohnisku jsou  pozorovány určité  anomálie. Dopis zde publikuji se souhlasem autora.

Dobrý den, vážení kolegové,

Dovolte mi prosím vyjádřit své obavy o relevantnost prováděných opatření v souvislosti s nákazovou situací v naší oblasti. Jako modelový případ bych Vám rád v kostce představil případ naší předsedkyně:
V souvislosti s MVO všichni naši členové odeslali vzorky měly k vyšetření, kdy výsledky byly negativní až na jeden vzorek s nálezem 10 E 4. Při prohlídce včelstev byly pozorovány klinické změny ve včelstvech jednak chovatelkou, veterinárním inspektorem i nezávislým prohlížitelem. Byly odebrány úřední vzorky plástů a jejich výsledky byly negativní. Mezitím dochází k zvyšování mezerovitosti plodu aniž by docházelo k viditelnému slábnutí včelstev. Při opakovaných prohlídkách nejsou kromě propadlých víček a mezerovitosti  pozorovatelné žádné další negativní změny. Na naléhání na KVS pro kterou je na základě výsledku rozboru úředního vzorku stanoviště čisté, byly odebrány nové úřední vzorky plástů.
Po konzultaci s panem Dolínkem jsme vytvořily hypotézu, na jejímž základě jsme se rozhodli provést test čistícího pudu, tzv PIN test. Z jeho výsledků usuzuji na mimořádnou schopnost včelstev čistit napadené larvy ještě ve stádiu, které není laboratorně detekovatelné ( otázka možností přípravy vzorků). Pokud však provedeme odběry vzorků, které nemohou včely ovlivňovat – měl pod sítem - , předpokládám, že situace bude jiná. Tuto hypotézu mi potvrdili mnozí přední čeští včelařští odborníci a na jejich podkladech jsme spustily v VÚV, resp s Ing. Titěrou výzkum, který pozoruje opakované vzorky z měli ( materiálu neovlivnitelným včelami)
               Udělal jsem to proto, že nevěřím v náhodnost nálezu 10 E4 a zároveň v možnost zmizení nálezu beze stop.
A nyní pozor!  - Nemůže náhodou podobná situace vznikat i na stanovištích, která byla vyšetřena podobným způsobem a jakási klinika tam nalezena, ale bez potvrzení vyšetřením z plástů?
               Nehrozí nám, že se necháváme ukolébat výsledky, které nejsou vlastně vůbec relevantní a pouze propuknutí nákazy ve známém rozsahu odkládá a problém tak budeme řešit po zimě v daleko hlubším rozsahu?
Pojďme prosím pokračovat v důsledné práci a vložit podložky na všech stanovištích, kde byly výsledky chovatelských vzorků pozitivní – Hořák, Kronoweter, Jóžová ….. a provést další vyšetření. Přemluvme prosím dotčené chovatele k pokračování perfektní spolupráce a nespoléhejme na činnost, nebo nečinnost KVS. Věřím, že se nám vynaložené prostředky a energie několikanásobně vrátí a nebude se u nás opakovat situace z jiných oblastí naší země, kde si musejí zvykat na včelaření s morem.

Pokud je potřeba provést osvětovou akci a vysvětlit našim chovatelům důvody našich kroků, můžeme uspořádat akci, pro všechny. To i proto, že máme spousty nových včelařů, kteří zahuštují „zavčelení“  v nebezpečných oblastech
Za přečtení těchto řádků Vám s přáním klidných dní děkuje
Miloš Zástěra

Mgr.Miloš Zástěra - zakázková výroba nábytku          
                          Zástěra s.r.o
                          Vnější 1389
           463 11 Vratislavice nad Nisou
mob.:603 705 258,e-mail.:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.