Návrat k přírodě, případně "ke kořenům" je trendem posledních let. Hledáme pro  sebe a své děti zdravé potraviny, nápoje, preferujeme přírodní materiály, stavíme nížkoenergetické domy apod. Jednou z vyhledávaných potravin je med. Po řadě afér z kvalitou a původem medu si mnozí spotřebitelé hledají "svého" včelaře nebo si včely pořizují. Včelařit  pro  radost a svůj med jistě ušlechtilá činnost, ale bez základních znalostí dojde často ke zklamání. Mnozí při práci ve včelách zjistí rozdíl mezi představou a realitou. Ve snaze předejít rozladění budoucích včelařů přiicházime výukovým projektem "Včelařem na zkoušku" a možná včelaření propadnete na zbytek života.

Náš projekt nabízí zájemcům seznámení s včelaření "na živo, v doprovodu zkušeného včelaře získáte základní zkušenosti a praxi. Nabízíme jednodenní setkání se včelami, ale též i celeoroční  variantu.

  • Chcete mít vlastní med?
  • Zajímá vás práce včelaře?

"Včelařem na zkoušku" je akce pro vás.

Na včelí farmě Smržov je připraveno dvacet úlů "k pronájmu", budoucí nebo začínající včelař absolvuje své první včelařské krůčky ve včelařském provozu společně s místním včelmistrem. Od zájemce se očekává alespoň jednou za měsíc aktivní účast při ošetřování včel a ostaních pracích během včelařského roku. Od svého patrona se  dozvíte vše potřebné pro chov. Současně s praxí můžete získávat informace a znalosti i prostřednictvím včelařských kurzů. Každý úchazeč dostane na záčátku  přidělená "svoje" 2 včelstva. Projde s nimi včelařským rokem, a učí se jejich ošetřování, práci s medníky, tvorbu oddělků, odběr medu a jeho zpracování, seznámí se problematikou léčení, ale i přípravou úlů, stloukáním rámků, prácí s voskem... Ať už se po ukončeníí roku rozhodne pro včelařství nebo ne, neodejde s prázdnou.

Proč?

  • „Vlastní med s totální kontrolou původu a zpracování dává 100 % jistotu kvality a bez obav o čistotu medu,”
  • Smyslem projektu je nabídnout možnost získávat svůj vlastní kvalitní med a dozvědět se více o životě včel.
  • Neřešíte čas, infrastrukturu, znalosti, prostory a v neposlední řadě ani finance před definitivním rozhodnutím

Co za to?

Účast v projektu stojí 2900 Kč za rok. Očekává se, že se budete cca jednou za měsíc aktivně účastnit opečovávání včel. Odměnou vám bude vlastnoručně sklizený medu stočený do sklenic s vlastní etiketou. (8 kg) nebo vlastnoručně vytvořený oddělek jako základ včelařského chovu. 

Ve variantě "Jeden den včelařem" - strávíte na včelnici a jejím okolí jeden den, (odpoledne - několik hodin).

Formulář pro přihlášky

Dotazy na mail e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.    - uveďte prosím svoje telefonní číslo zavoláme vám.